Hírek
2017. November 09. 07:36, csütörtök |
Külföld
Forrás: mti
Továbbra is a legerősebb hatalom maradhat az Egyesült Államok

Felgyorsulhat a liberális világrend szétesése, kiéleződhetnek a nagyhatalmak közötti konfliktusok, de az Egyesült Államok középtávon továbbra is a legerősebb hatalom marad
- írta a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont (SVKK) szerdán az MTI-hez az eljuttatott elemzésében.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatóközpontjának legfrissebb tanulmányában Donald Trump egy évvel ezelőtti amerikai elnökké választása nyomán elemezték a liberális világrend és a globális amerikai vezető szerep helyzetét, s azt, hogy mennyiben jelent mérföldkövet az új amerikai kormányzat a nemzetközi rendre nézve.
Varga Gergely A "Trump-faktor" és a liberális világrend válsága című tanulmányában kifejtette: az amerikai hegemónia és a liberális nemzetközi rend válságának számos jele van, de ezek egy része már több mint egy évtizede erőteljesen érzékelhető. A globalizáció és a liberális nemzetközi rend negatív hatásai jelentős politikai mozgásokat indítottak el az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában egyaránt. Mindennek van egy erőteljes gazdasági - a középosztály meggyengülése, egyenlőtlenségek növekedése - és a "különösen a liberális bevándorláspolitikával" összefüggő biztonsági és kulturális dimenziója. Az elemzés szerint a Brexit, Európa számos országában a radikális jobboldali pártok előretörése és Donald Trump megválasztása is alapvetően ezen folyamatokra vezethetők vissza. Ennek kapcsán Varga Gergely arra is felhívta a figyelmet, "nem csupán rövid életű politikai kilengésekről van szó, hanem a nyugati társadalmak mélyebb rétegeiben végbemenő, hosszabb távra is kiható átalakulásról".
Ezen "válságjelenségek" már Donald Trump elnökké választása előtt is erőteljesen befolyásolták a nemzetközi kapcsolatok alakulását. Szakértők között a 2010-es évtizedre "általánosságban elfogadottá vált az a nézet, hogy az amerikai hegemónia megszűnt". Másfelől az Egyesült Államok továbbra is messze a legerősebb hatalmi - gazdasági-technológiai szempontból is - potenciállal rendelkező állam, s ebben rövid távon még Kína sem fenyegeti.
Az elemezésben kitértek arra is, hogy a Trump-kormányzat "anyagiasítja" az Egyesült Államok nemzetközi kapcsolatait, a ténylegesen realizálható anyagi nyereség tükrében értékeli azokat, s kevésbé számol az olyan hosszú távon megtérülő előnyökkel, mint a bizalmi tőke vagy a nemzetközi közjavak zavartalan elérésének biztosítása (például hozzáférés a világtengerekhez, a világűrhöz, a kibertérhez, ezek biztonságos használata minden állam részéről). Mindemellett a globális politikai és biztonsági szférában a multilaterális nemzetközi szervezetekkel és platformokkal - például az ENSZ-szel - szembeni kritika jóval erőteljesebb lett, továbbá az emberi jogok és a demokrácia kérdései szinte eltűntek az amerikai külpolitikai napirendről.
Varga Gergely úgy vélekedett: a "legcsekélyebb változások" a regionális amerikai katonai-biztonsági szerepvállalások területén voltak. A "kommunikációs nyomásgyakorlás ellenére" az Egyesült Államok európai jelenléte a NATO-vállalások vonatkozásában nem gyengült, Kelet-Ázsiában pedig "egyenesen erősödött". Az Egyesült Államok nem hagyná válasz nélkül Oroszország NATO-tagállamokkal szembeni lépéseit - emelte ki az elemzés, hozzátéve: még akkor sem, ha egyes szövetségesek nem teljesítik teljes mértékben védelmi kötelezettségüket. Kelet-Ázsiában pedig Japán, Dél-Korea és más szövetségesek számíthatnak Washington változatlan katonai szerepvállalására Kína és Észak-Korea feltartóztatása érdekében.
"Az amerikai hegemónia végét és a liberális világrend válságát nem a Trump-kormányzat idézte elő, ugyanakkor felgyorsíthatja ez utóbbi szétesését, mindezek pedig a nagyhatalmak közötti konfliktusok kiéleződésével járnak" - állapította meg az SVKK elemzése, amely ezzel együtt kiemelte: az Egyesült Államok középtávon is a legerősebb hatalom maradhat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 10. 09:09, szombat | Külföld
Fehér Ház: Donald Trump jó és produktív telefonbeszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkijjel
Azt követően, hogy az ukrán törvényhozás jóváhagyta az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.
2025. Május 09. 07:22, péntek | Külföld
Brit miniszterelnök: jelentős vámengedményekről született megállapodás az Egyesült Államokkal
Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.
2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Külföld
Robert Fico: elfogadhatatlan és öngyilkosság lenne az orosz energiahordozók behozatalának teljes leállítását célzó EB-terv
Szlovákia számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) az a kedden bemutatott terve, amely az oroszországi földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag behozatalának teljes leállításával számol
2025. Május 06. 07:42, kedd | Külföld
Donald Trump újranyittatná az Alcatrazt
Donald Trump amerikai elnök vasárnap a Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében utasította az ország illetékes hivatalait, hogy építsék újjá és nyissák meg az 1963-ban bezárt börtönt a San Franciscó-i Alcatraz-szigeten