Hírek
2018. Január 16. 07:39, kedd |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:
Martin Luther King polgárjogi harcosra emlékeznek az Egyesült Államokban

Martin Luther King polgárjogi harcosra emlékeztek szerte az Egyesült Államokban hétfőn, a meggyilkolt politikus tiszteletére tartott emléknapon, amely az idén a születésnapjára esett.
Az Egyesült Államokban minden év január harmadik hétfőjén emlékeznek az 1968 tavaszán Memphisben meggyilkolt polgárjogi harcosra s ez a nap nemzeti ünnep, munkaszüneti nap. Martin Luther King január 15-én lett volna 89 esztendős.
Atlantában, abban az Ebenezer baptista templomban, ahol annak idején Martin Luther King prédikált, a leánya, Bernice King tiszteletes-asszony vezette a megemlékezést, a meggyilkolt politikus legidősebb fia, Martin Luther King III. pedig Washingtonban, a King-emlékmű előtt mondott beszédet. Mindketten kitértek a Donald Trump elnöknek tulajdonított kifejezésre, amellyel a Haitiból, Salvadorból és afrikai országokból érkező bevándorlók szülőföldjét "pöcegödör országoknak" minősítette és hozzátette, hogy inkább az észak-európai Norvégiából kellene bevándorlókat fogadni.
Martin Luther King III. Washingtonban leszögezte: "amikor egy elnök kitart amellett, hogy nemzetünknek olyan fehér országokból lenne szüksége még több állampolgárra, mint Norvégia, akkor nekem nincs mit mondanom, nem gondolom még azt sem, hogy egyáltalán időt kellene fecsérelnünk arra, hogy ez mit jelent". Majd Donald Trumpra utalva hozzátette: "meg kell találnunk a módját annak, hogy hassunk ennek az embernek a szívére".
Bernice King Atlantában több száz ember előtt azt hangsúlyozta: "nem szabad megengedni, hogy a világ nemzetei azt gondolják, hogy elnökünk szavai Amerika igazi szellemiségét tükrözik". Leszögezte: "egy nép, egy nemzet, egy vér, egy sorközösség vagyunk", majd hozzátette, hogy "a civilizáció és az emberiség Afrika földjéről származik".
Az Ebenezer baptista templom lelkésze, Raphael Warnock Donald Trump "tegyük ismét naggyá Amerikát!" jelszavát vitatta. A tiszteletes kijelentette: Amerikát nem kell naggyá tenni, mert szerinte már most az, és "nagymértékben Afrikának és az afrikai embereknek köszönhetően".
Donald Trump elnök a hétfői napot még a floridai Mar-a-Lago villájában töltötte, s az épületkomplexum előtt haiti tüntetők és Trump hívei vívtak szócsatát. Amerikai televíziós riportok tanúsága szerint több száz haiti emelt magasba haiti nemzeti lobogót, azt skandálva, hogy "a mi országunk nem pöcegödör", a Trumpot támogatók pedig amerikai zászlókat lengetve azt kiáltották oda nekik, hogy "Trump ismét naggyá teszi Amerikát". A tüntetésen a rendőrségnek nem kellett közbelépnie.
Maga Donald Trump hétfőn előre felvett, rövid videoüzenetet tett közzé Twitter-oldalán. Az elnök Martin Luther Kinget idézve a polgárjogi harcos "igazságosságról, egyenlőségről és szabadságról szóló üzenetének ébren tartására" szólított fel.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 10. 09:09, szombat | Külföld
Fehér Ház: Donald Trump jó és produktív telefonbeszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkijjel
Azt követően, hogy az ukrán törvényhozás jóváhagyta az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.
2025. Május 09. 07:22, péntek | Külföld
Brit miniszterelnök: jelentős vámengedményekről született megállapodás az Egyesült Államokkal
Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.
2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Külföld
Robert Fico: elfogadhatatlan és öngyilkosság lenne az orosz energiahordozók behozatalának teljes leállítását célzó EB-terv
Szlovákia számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) az a kedden bemutatott terve, amely az oroszországi földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag behozatalának teljes leállításával számol
2025. Május 06. 07:42, kedd | Külföld
Donald Trump újranyittatná az Alcatrazt
Donald Trump amerikai elnök vasárnap a Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében utasította az ország illetékes hivatalait, hogy építsék újjá és nyissák meg az 1963-ban bezárt börtönt a San Franciscó-i Alcatraz-szigeten