Városlista
2025. május 11, vasárnap - Ferenc

Hírek

2012. December 14. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Háborúvá fajulhat a Kína és Japán közti szigetvita

Háborúvá fajulhat a Kína és Japán közti szigetvita

Felderítő repülőgépet küldött a kínai hadsereg a vitatott hovatartozású Tiaojü-szigetek felé, amit Japán válaszul 8 vadászgéppel űzött ki az övezetből. A szigetcsoport alatt hatalmas kiterjedésű földgázmező húzódik, s mindkét ország magáénak követeli a területet. A kínai kommunista párt főtitkára szerint csapataiknak készen kell állnia a valódi harcra.

A kínai külügyi szóvivő csütörtökön teljes mértékben 'normálisnak' nevezte, hogy egy kínai felderítő repülőgép csütörtökön berepült a kelet-kínai-tengeri vitatott hovatartozású szigetek légterébe. Hung Lej egyúttal azt hangoztatta, hogy Japánnak le kell állítania a szigetek vizeire és légterébe történő belépést, mert 'a szigetek Kína területének szerves részét képezik ősidők óta'. Az állami óceánügyi hivatal csütörtökön közölte, hogy a négy őrhajóval közösen végzett tengeri és légi járőrtevékenység keretében egy repülőgépe berepült a szigetek légterébe.

Japán nyolc F-15-ös vadászgépet küldött a kínai gép elűzésére, majd Tokió hivatalosan is tiltakozott a 'közigazgatása alá tartozó szigetek felett történt légtérsértés' miatt.

Kínai hajók hónapok óta rendszeresen jelen vannak a Tiaojü-szigetek (japán elnevezéssel Szenkaku-) térségében. A japán parti őrség állítása szerint eddig 15 alkalommal 'léptek be japán területi vizeire'. Kína a napokban indította útnak új, legnagyobb halászati őrhajóját a szigetekhez.

A két ország között azóta vált rendkívül feszültté a viszony, hogy a japán kormány megvásárolt és állami rendelkezés alá vont a szigetcsoport öt szigete közül hármat, s ezzel megváltoztatta a korábbi státus quót.Ezt követően a kínai diplomácia nemcsak azt deklarálta számtalan alkalommal, hogy a szigetek felett teljes szuverenitással rendelkezik, de azt is igyekszik bizonyítani, hogy azok kínai, nem pedig japán fennhatóság alá tartoznak. Tokió ennek az ellenkezőjét állítja.

Az amerikai kongresszus nemrégiben elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint az Egyesült Államok elismeri, hogy a szigetek japán közigazgatás alá tartoznak, mivel a fennhatóságot a II. világháború után Washington ruházta át Tokióra. A törvény végleges elfogadása esetén az Egyesült Államok kötelezné magát arra, hogy egy katonai támadás esetén védelmére kel Japánnak.Kína a Tokió és Washington közötti - Peking nélkül kötött - 'alkut' a 'hidegháború termékének', tekinti, amely mint a szóvivő korábban fogalmazott: 'nem sértheti egy harmadik ország érdekeit'.

Hogy a kínai vezetés komolyan gondolja a szigetcsoportok melletti fegyveres kiállást, azt igazolja az is, hogy Hszi Csin-ping, a kommunista párt főtitkárta egy dél-kínai katonai bázison felszólította a tiszteket és helyetteiket: készüljenek fel valós harci körülményekre, s a 2,3 milliós hadsereg katonái körében, is tudatosítsák a készenlétet. A Hszinhua hírügynökség tudósítása szerint Li Csie, egy katonai kutatóintézet professzora megjegyezte, a 'valódi harcra' történő utalás egy olyan időszakban került sor, amikor az országnak 'a nemzet tengeri birtokán', így a kelet-kínai-tengeri Tiaojü-szigeteknél és a Dél-kínai-tengeren több bizonytalansági tényezővel kell szembe néznie.

Címkék: háború, szigetvita

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 10. 09:09, szombat | Külföld

Fehér Ház: Donald Trump jó és produktív telefonbeszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkijjel

Azt követően, hogy az ukrán törvényhozás jóváhagyta az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.

2025. Május 09. 07:22, péntek | Külföld

Brit miniszterelnök: jelentős vámengedményekről született megállapodás az Egyesült Államokkal

Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.

2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Külföld

Robert Fico: elfogadhatatlan és öngyilkosság lenne az orosz energiahordozók behozatalának teljes leállítását célzó EB-terv

Szlovákia számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) az a kedden bemutatott terve, amely az oroszországi földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag behozatalának teljes leállításával számol

2025. Május 06. 07:42, kedd | Külföld

Donald Trump újranyittatná az Alcatrazt

Donald Trump amerikai elnök vasárnap a Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében utasította az ország illetékes hivatalait, hogy építsék újjá és nyissák meg az 1963-ban bezárt börtönt a San Franciscó-i Alcatraz-szigeten